Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

O czym powinien pamiętać dobry menadżer zarządzający nieruchomością kontraktując energię?

3 najważniejsze zasady jak uniknąć horroru zakupowego!

W ostatnim miesiącu ceny energii wzrosły o 400zł, czyli ponad 80% w stosunku do początku roku 2022! Jeszcze pod koniec kwietnia cena energii na 2023 rok wynosiła 748,85zł/MWh (notowanie TGE BASE_Y_23 z 26.04), by 18 maja osiągnąć rekordowy poziom 1165zł/MWh!

Co ta wiadomość znaczy i jaki ma wpływ na budżety przedsiębiorcy, osoby zarządzającej nieruchomością, czy jej właściciela, można sobie tylko wyobrażać.

Wiadomo, że sytuacje krytyczne są paliwem dla kreatywności wynalazców, ale póki co nie ma przesłanek do tego by ceny spadły, dlatego to duży sprawdzian kompetencji dla zarządców nieruchomości, spółek obrotu i ich doradców oraz menadżerów zarządzających.

Jakie są 3 najważniejsze rzeczy, które dobry menadżer, dbający o koszty i przychody firmy może zrobić? Czy jedyne rozwiązanie to czekanie na spadki cen? Jakie są dostępne możliwości?

 Przeanalizuj sytuację obecną

Analiza sytuacji to podstawowy obowiązek menadżera. Obiektywne przedstawienie faktów, możliwości działania, potrzeb organizacji to dla inwestora bezcenna wiedza, za którą na pewno będzie wdzięczny. Jak to zrobić? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jakie są możliwości ograniczenia zużycia (audyt faktur i optymalizacja dystrybucji, audyt efektywności energetycznej i modernizacje obiektów, skorzystanie z nowinek technologicznych),
  • Czy mogę zainstalować własne OZE (własne źródło wytwórcze to długoterminowa inwestycja, która przy tak wysokich cenach energii dużo szybciej się zwraca),
  • Jakie opcje zakupowe są dostępne i które z nich pasują mi najbardziej, zważywszy na awersję do ryzyka?

Sprawdź dostępne na rynku rozwiązania

Czy słyszałeś o umowach PPA, EaaS, sprzedaży transzowej, modelu mikro OSD? Jeżeli nie, to warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami, ponieważ szczególnie dziś mogą to być rozwiązania adresujące wysokie wzrosty cen energii.

O umowach PPA i Energy as a Service już pisaliśmy, dlatego w dwóch zdaniach opiszemy sprzedaż transzową i mikro OSDn.

Sprzedaż transzowa to alternatywny sposób na kontraktowanie energii. Kontraktujemy cały wolumen na kolejny rok, rozkładając okres zakupu na transze tzw. paczki. Dzięki rozłożeniu zakupu w czasie, unikamy ryzyka kupna „na górce” i zyskujemy cenę bardziej odpowiadającą notowaniom rynkowym w danym roku, uśredniając ją.

Najważniejsze elementy tego mechanizmu to:

  • rozłożenie zakupu na 4 lub 10 części,
  • elastyczność w wyborze czasu zakupu,
  • minimalny wolumen zakupu 10% max. 30%.

Modelowi mikro OSDn poświęcimy więcej uwagi w kolejnych wpisach.  W tym artykule, jedynie krótko scharakteryzujemy to rozwiązanie.

W skrócie, polega ono na tym, że na podstawie dzierżawy infrastruktury energetycznej obiektu, firma taka jak Plus Energia, staje się lokalnym dystrybutorem w obiekcie. Dzięki temu przejmuje rozliczenia z najemcami, odpowiada za kontraktowanie energii, równocześnie dając najemcom możliwość wyboru własnego sprzedawcy energii.

Ustal strategię zakupową

Dziś, w dobie tak szybko zmieniających się cen, dużo istotniejszy jest sam moment zakupu niż siła przetargowa wynikająca z dużego wolumenu zużycia.

Przykład.

Klient nr 1, który ma zużycie 200MWh kupił energię w marcu 2022 roku za 708zł za czarną

Klient nr 2, duży gracz na rynku – zużycie 20GWh kupił energię na początku maja za 995zł/MWh za czarną.

Dlatego uelastycznienie polityki zakupowej, odejście od utartych schematów i zajęcie się tematem energii dużo wcześniej niż przed samym przetargiem to kluczowa kwestia.

Określenie swojego budżetu, ustalenie czy wolę spekulować i czekać na spadki, czy raczej kupować bezpiecznie i być z ceną “bliżej rynku” to jedno z ważnych pytań jakie warto sobie zadać. A może jestem otwarty na alternatywne źródła energii i chcę już dziś zabezpieczyć swój budżet na lata lub nie chcę się zajmować tematem energii i wolę wydzierżawić sieć innej firmie, która przejmie ode mnie obowiązki?

Wszystkie te kwestie będą kluczowe do tego, by podjąć właściwą decyzję. Warto zaprosić do takich rozmów specjalistę, który wspomoże decyzję informacjami z rynku o dostępnych rozwiązaniach, sytuacji rynkowej i prawnej.

Podsumowując: może dzisiejszy moment to nie najlepszy czas na podjęcie decyzji, ale na pewno najlepszy na opracowanie strategii działania w myśl maksymy “Si vis pacem, para bellum” (chcesz pokoju, szykuj się do wojny).

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.