Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

Wygasające kontrakty na węgiel – będzie drogo!

Wiele osób, prowadzących biznes, gdyby miało użyć szklanej kuli do podejrzenia jednej rzeczy, wybrałoby – prognozy cen energii na najbliższe lata.

Dla nieruchomości komercyjnych i przemysłu podwyżka cen energii jaką oglądaliśmy pod koniec ubiegłego roku to wzrost kosztów o kilkadziesiąt procent. Cena energii powoli staje się jedną z najważniejszych pozycji kosztowych w firmowym budżecie, a dla wielu zarządców nieruchomości oznacza to nic innego jak problemy z service charge’m.

Dlatego wszyscy, którym umowa na zakup energii kończy się w tym roku, zastanawiają się co czeka nas w 2022 roku i kolejnych latach? Jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny energii? Kiedy najlepiej kontraktować?

Niestety nie posiadamy szklanej kuli, by przewidzieć zmiany cen i jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić to oprzeć się na faktach i próbować „połączyć kropki”.

Po analizie powyższych wiele wskazuje na to, że w Polsce będzie jeszcze drożej (sic!), dlatego z zakupem energii nie warto czekać do końca roku. Już teraz warto pochylić się nad tym tematem i ułożyć strategię działania, w szczególności kierując swoje oczy na zieloną energię, ale nie tą kolorowaną, a tą pochodzącą z faktycznego źródła OZE.

Dlaczego?

Jeśli ktoś śledził w ubiegłym roku zmiany na rynku cen energii, pewnie pamięta grafikę pokazującą, że pomimo wzrostów cen energii, w Polsce mamy najniższą cenę w Europie.


Źródło: Hurtowe ceny prądu w Europie Foto: Jacek Frączyk / Business Insider Polska

Jedną ze podstawowych i najważniejszych rzeczy mających wpływ na cenę energii jest cena surowca, z którego energię wytwarzamy. W Polsce będzie to oczywiście w przeważającej ilości: węgiel i częściowo gaz. 

Obecnie ceny węgla energetycznego i koksowego są na rekordowych poziomach i to między innymi jeden z powodów rosnących cen energii. W ciągu ostatniego miesiąca węgiel w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) podrożał o 128,8 proc.

Pamiętajmy, że ceny po jakich spółki energetyczne kupują węgiel od spółek węglowych, są następstwem bezpośrednich umów terminowych pomiędzy tymi podmiotami. Co ciekawe, umowy te zawarte były przed obecnymi wzrostami cen węgla i dlatego nie odzwierciedlają zmian cen surowca, które obserwujemy w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach.

Co jednak będzie, kiedy te kontrakty wygasną? Oczywiście spółki energetyczne będą zmuszone zawrzeć nowe, rzecz jasna – na nowych (obecnych, dużo wyższych) warunkach.

To teraz kluczowa informacja: co zrobilibyście, gdybyście się dowiedzieli, że te kontrakty kończą się w tym roku? Takie właśnie informacje ustaliliśmy w toku naszego badania i dodatkowo potwierdziliśmy to w nieoficjalnych rozmowach z przedstawicielami sektora energetycznego.  Okazuje się, że wiele z kontraktów spółek energetycznych na węgiel kończy się w tym roku. Jaki to będzie miało wpływ na ceny energii? Wystarczy wyobrazić sobie, że cena energii wyrówna się z tą w Europie, aż strach pomyśleć…

Dlatego, warto już dziś przygotować się na te zmiany, spotkać się z zaufaną firmą lub specjalistą i ustalić strategię działania w tym obszarze. Obecnie ceny energii na TGE są dość stabilne a warto pamiętać, że przy gwałtownych wzrostach będzie coraz trudniej podjąć decyzję. W tym miejscu zachęcamy do przeczytania jednego z naszych poprzednich artykułów: Co łączy kontraktowanie energii, mózg i błędy poznawcze? Czyli o tym jak mózg nas oszukuje i co możemy z tym zrobić?

Zapraszamy również do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą na zieloną energię z naszych zakontraktowanych źródeł. W zielonej energii jest przyszłość!

Zespół Plus Energia

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.