Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

Niech moc będzie z Tobą!

Przyzwyczajeni jesteśmy do określania energii w kilowatogodzinach lub megawatogodzinach, czyli w jednostkach zużycia energii. To zużycie jest jednak pochodną innej jednostki – mocy. Moc wyrażana w kW lub MW określa ilość prądu potrzebną do działania urządzeń i instalacji. A mocy potrzebujemy coraz więcej i więcej…

Polskie zapotrzebowanie na moc to ok 26 GW (a więc 26.000 MW). Mniej więcej połowa tej mocy jest potrzebna cały czas. Większe zapotrzebowanie występuje w mniejszym wymiarze, a „ostanie” 800 MW potrzebne było zaledwie przez 40h w ciągu całego roku!

Ostatni rekord poboru mocy nastąpił w piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 10:45 – 27 617 MW. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 18 stycznia 2021 roku. Wyniosło ono wówczas 27 380 MW. Według PSE (Polskie Sieci Energetyczne) na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza. bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się od początku tygodnia, w szczycie porannym wielokrotnie przekraczając poziom 27 000 MW i zbliżając się do poziomów rekordowych.

Jeśli spotkaliście się Państwo ze sformułowaniami „szczyt przedpołudniowy”, „szczyt popołudniowy” „poza szczytem” to określenia te w taryfach obrazują właśnie generalne zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na moc w danych godzinach. Powoduje to oczywiście też to, że w godzinach o zwiększonym zapotrzebowaniu stawka za MWh jest droższa, a np. nocą – niższa.

Poniżej przedstawiony został graf pokazujący rozłożenie zużycia energii w ciągu doby „pracującej” i „niepracującej” w jednej z dużych galerii handlowych przy jednoczesnym ukazaniu stref szczytowych i pozaszczytowych.

Jak widać powyżej, są urządzenia które pracują 24h/dobę 7 dni w tygodniu w sposób równomierny, są takie których praca zmienia się w zależności od np. liczby ludzi przebywających w obiekcie, czy temperatury i są też takie, które załączają się o konkretnych godzinach i o konkretnych godzinach się wyłączają. To wszystko wpływa na zapotrzebowanie na moc w danej godzinie w ciągu dnia.

Pytanie, które chciałbym na końcu Państwu zadać to czy macie Państwo świadomość Waszego rozkładu zużycia energii/poboru mocy w ciągu doby? A także: czy jeśli tę świadomość Państwo macie to czy podejmujecie/planujecie podjąć działania, które ten rozkład mogłyby zoptymalizować…?

Jest to bardzo istotne z punktu widzenia Państwa mocy umownej, a więc parametru, który odpowiada za istotną część kosztów na Państwa fakturze dystrybucyjnej. Im bardziej macie Państwo płaski profil, tym bardziej płacicie za realnie pobraną moc w ciągu doby. Im większe zmiany mocy w ciągu doby/miesiąca tym więcej płacicie Państwo za „stand-by” i w skali Państwa obiektu płacicie przez cały czas za coś, co potrzebne jest tylko „na chwilę”. Jeśli nie da się z nic z tym zrobić – taki jest po prostu konieczny koszt prowadzenia działalności, a co jeśli się jednak da…? Może warto sprawdzić…?

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.