Fotowoltaika – jak sfinansować instalacje w 2021 roku?
Wobec coraz bardziej powszechnego zwrotu w stronę zielonej transformacji oraz zdecydowanych wzrost stóp cen energii, wielu właścicieli nieruchomości komercyjnych rozważa inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w 2021.
W tym wpisie pokażemy jakie możliwości finansowania PV ma inwestor w 2021 roku:
1. Programy wsparcia i dofinansowania z budżetu państwa.
• Mój prąd – w 2021 ten popularny program ma być kontynuowany, na nieco zmodyfikowanych warunkach. Skierowany będzie do osób fizycznych, a wsparciem objęta zostanie nie tylko fotowoltaika, ale również magazyny energii.
• Program “Czyste powietrze” – W 2021 roku dostępny będzie też program “Czyste powietrze”, z którego można otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
• Agroenergia – program skierowany jest do rolników – właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej rok zajmują się prowadzeniem gospodarstw, gdzie użytki rolne zajmują od 1 do 300 ha.. Pomoc może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł) lub pożyczki, na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.
• Energia Plus – czyli program wspierania rozwoju OZE wśród małych i średnich firm. Program ten zakłada wsparcie w formie pożyczki lub dotacji dla przedsiębiorców.
Planowane są również dodatkowe programy, które w założeniach będą dawały możliwości finansowania instalacji PV, takie jak: “Gwarancja Biznesmax”, “Ulga termomodernizacyjna”, Dotacja dla firm z POIiŚ, Ulga inwestycyjna dla rolników, czy “Program Stop Smog”.
2. Pożyczka
Obecnie na rynku oferowanych jest wiele programów dedykowanych częściowo lub w całości sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznych. Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności prostym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programów ratalnych. Zaletą takiego rozwiązania jest krótki czas na decyzje (nawet 48h) oraz minimum formalności.
3. Leasing
To jedna z bardziej popularnych form finansowania dla przedsiębiorcy. Zalety takiego rozwiązania to korzyści z PV już od pierwszego miesiąca bez konieczności inwestowania własnych środków. Dodatkowo leasing pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć obciążenia podatkowe (raty leasingowe wliczamy w koszty uzyskania przychodów).
4. Partner technologiczno – energetyczny (jak np. Plus Energia)
Ciekawym rozwiązaniem, które może być alternatywą dla powyższych modeli wsparcia, może być również współpraca z firmą energetyczną (taka jak Plus Energia), która posiada rozwiązania finansujące instalację PV. W takim modelu partner, stając się sprzedawcą lub dystrybutorem energii w obiekcie, jest w stanie w całości lub części sfinansować zakup instalacji.
Na koniec pokazujemy wykres ilustrujący zwrot inwestycji PV w latach, w zależności od ceny energii (po uwagę brane tylko składniki związane ze zużyciem energii – tzw.: składniki zmienne). Widać jasno, że niezależnie od rodzaju taryfy i programów wsparcia, instalacja fotowoltaiczna wydaje się być ciekawym rozwiązaniem i dobrą lokatą kapitału.