Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

O czym warto pamiętać planując inwestycję w fotowoltaikę. Jak uniknąć potencjalnych problemów?

Rok 2021 może być ważnym rokiem dla utrzymania rentowności nieruchomości komercyjnych nie tylko ze względu na pandemię, ale i czekające nas zmiany w energetyce.

Od stycznia obowiązuje opłata mocowa, a prognozy mówią o dalszym wzroście cen energii. Ponadto czekają nas modernizacje energetyczne budynków w związku ze zmianą polityki unijnej dotyczącej sposobu realizacji transformacji energetycznej (wynika to z dyrektywy EPBD z 2018 roku).

Rozsądnym pomysłem, rozważanym przez wielu inwestorów, jest wejście w odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej dostępnych i najpopularniejszych popularnych wyborów jest fotowoltaika. Dlatego w tym wpisie zastanowimy się jakie pułapki podczas planowania takiej inwestycji może napotkać inwestor oraz jak uniknąć potencjalnych problemów związanych z jej funkcjonowaniem i cieszyć się bezobsługowością, która jest niewątpliwym atutem projektów fotowoltaicznych (PV).

  1. Projektowanie i dopasowanie instalacji.

Zdecydowania większość błędów popełniana jest na etapie projektowania. Wynikają one głównie z braku weryfikacji możliwości i oczekiwań oraz dopasowania tych oczekiwań do dostępnego budżetu. Podstawowe błędy na tym etapie to:

  • niezmieszczenie całości lub złe rozmieszczenie liczby paneli względem inwertera.
  • niewłaściwa weryfikacja zacienień, co negatywnie wpłynie na wydajność instalacji.
  • niedopasowanie zabezpieczeń, co z kolei wpłynie znacząco na długość żywotności instalacji oraz jej bezpieczeństwo

Warto też na tym wstępnym etapie zastanowić się, czego potrzebujemy. Czy instalacja ma być na 10, 20, czy więcej lat. Jak będzie wyglądał serwis, co z gwarancją, itp. W dzisiejszych czasach firmy fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu, dlatego warto upewnić się, czy firma, na którą się zdecydujemy, za 10 lat będzie wciąż istnieć. Warto poznać historię firmy, wielkość jej zasobów, czy na przykład wysokość kapitału zakładowego.

2. Jakość i bezpieczeństwo.

Jeżeli chodzi o jakość sprzętu możemy mówić o trzech podstawowych elementach.

Panele – w przypadku samych paneli głównie chodzi o wydajność oraz żywotność instalacji. Maksymalny czas życia instalacji niskobudżetowej to 10 lat podczas, gdy dobrej jakości panele będą funkcjonować około 25 lat, czy też poprzez nowsze technologie z mniejszej powierzchni wyprodukują taką samą ilość energii.

Inwerter – jakość tego elementu może znacząco wpływać na ilość wyprodukowanej energii, czy też stabilność pracy instalacji. Dodatkowo tańsze inwertery nie posiadają możliwości podłączenia aktywnego monitoringu, w związku z czym nie będzie można sprawdzić, czy instalacja pracuje, z jaką wydajnością, itp.

Konstrukcja – zastosowanie słabej jakości konstrukcji powoduje, że producenci takich elementów jak inwerter, panele, czy zabezpieczenia nie dadzą gwarancji na swoje podzespoły. Dodatkowo moduły producentów nie posiadających odpowiedzialności gwarancyjnej na terenie RP mogą nie przetrwać do końca terminu gwarantowanej żywotności produktu.

3. Instalacja, usługi posprzedażowe i serwisowanie

Zanim przejdziemy do kwestii zabezpieczeń i spraw serwisowych warto podkreślić jeszcze dobór odpowiedniej ekipy montażowej. Warto sprawdzić doświadczenie i referencje wykonawców, upewnić się, czy ekipy montażowe mają ubezpieczenie OC i odpowiednie szkolenia. Zły montaż elementów instalacji może spowodować utratę gwarancji, o uszkodzeniach dachu i innych niebezpieczeństwach nawet nie wspominając.

Istotnym elementem oraz tym, czego oczekują i szukają klienci, jest opieka nie tylko na etapie projektowania i instalacji, ale i po podpisaniu umowy. Instalacja PV nie wymaga stałego nadzoru i serwisowania, ale bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami instalacji na dachu, czy na gruncie, raz na jakiś czas będziemy musieli pomyśleć o czyszczeniu paneli PV. Przyjmuje się, że raz-dwa razu do roku należy dokonać konserwacji instalacji fotowoltaicznej. Warto to zrobić, aby nie narazić się na utratę wydajności paneli oraz nie dopuścić do ich zniszczenia.

Decydując się na fotowoltaikę w obiekcie komercyjnym wybieramy projekt zaplanowany na 20-25 lat. Instalacja jest w zasadzie bezobsługowa, ale żeby taka była, dobrze uniknąć pułapek już na etapie projektowania. Dlatego warto dobrze dobrać partnera oraz odpowiednio zaplanować budżet by po dokonaniu inwestycji cieszyć się bezobsługowością i wydajnym funkcjonowaniem instalacji.

W Plus Energia pomagamy na każdym etapie takiej inwestycji, łącznie z finansowaniem, które również jesteśmy w stanie zapewnić. Dodatkowo fakt, że w przypadku współpracy łączyć nas będzie dłuższa umowa na dostawy energii powoduje, że zyskujemy partnera nie tylko na etapie planowania i projektowania inwestycji, ale i w trakcie jej funkcjonowania.

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.