Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

Jakie dodatkowe opłaty przyniesie 2021?

Początek roku jak zwykle niesie za sobą zmiany (głównie w górę) różnych podatków i para-podatków. Nie inaczej jest z energią elektryczną, co będzie szczególnie odczuwalne dla przedsiębiorców.

Ale po kolei. Na łączne koszty energii dla przedsiębiorcy składają się opłaty związane z dystrybucją i opłaty związane ze sprzedażą energii. Absolutna większość z Państwa tę drugą kwestię ma już zafiksowaną na ten rok, tzn. podpisaliście już Państwo umowy na zakup energii elektrycznej na cały rok 2021 lub nawet kolejne lata. W zależności od Państwa taryfy, momentu podpisania umowy i wszelkich pozostałych aspektów biznesowych cena ta waha się w zakresie 280 do 500 PLN za MWh.

W kwestii opłat dystrybucyjnych sprawa wygląda trochę inaczej, bo i elementów składowych jest więcej i też niektóre z nich są odgórnie podawane przez ministerstwo właściwe dla energii (od końcówki 2019 jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska). Poniżej omawiamy dla Państwa te elementy, które się zmieniły względem zeszłego roku.

Opłata mocowa:

Na ten temat artykułów już powstało bardzo wiele. Co do zasady jest to opłata, którą ponosimy wszyscy, również jako właściciele gospodarstw domowych; większość jednak finansowego ciężaru spoczywa właśnie na przedsiębiorstwach (dotychczasowe analizy mówią o 80%…). Opłata pobierana jest od 1 stycznia za zużycie w godzinach 7-22 w dni robocze. Dla przedsiębiorstw opłata ta wynosi 76,2 za każą MWh w podanym zakresie godzin, co w zależności od profilu działalności przekłada się zróżnicowanie na udział w łącznym zużyciu. Dla budynków komercyjnych średnio będzie to 30-50% zużycia rocznego. Dla przykładu, budynek zużywający 2 GWh rocznie zapłaci dodatkowo 45 tysięcy złotych. Im większe zużycie w podanych wyżej godzinach tym ta kwota będzie większa. I tak do 2047 roku…

Opłata OZE:

Opłata OZE na rachunkach pojawiła się już kilka lat temu. Jednak w ostatnich 3 latach miała stawkę wynoszącą równe 0 zł. Generalnie jest to opłata, z której finansowane jest wsparcie dla producentów energii ze źródeł odnawialnych i jak widać uznano, że 3 lata „wakacji” od wspierania to już wystarczająco i w tym roku wynosi ona 2,2 PLN za MWh. Co oznacza, że przy naszym przykładzie budynku o zużyciu rocznym 2 GWh wzrost kosztów wynosić będzie 4 400 PLN za cały 2021. Czy to dużo? Nie nam oceniać, ale jeśli udało się Państwu wynegocjować ze sprzedawcą energii cenę o te kilka złotych niższą na 2021 – to ta opłata niestety tę wywalczoną oszczędność pochłonie.

Opłata kogeneracyjna

I na koniec mała osłoda. Opłata kogeneracyjna w 2021 wynosi 0 PLN. Dla tych z Państwa, którzy wcześniej nie zwrócili na nią uwagi – pozycja pojawiła się na fakturach w styczniu 2019 i w zeszłym roku wynosiła 1,39 PLN/MWh. Jest to kolejny system wsparcia, tym razem dla wysokosprawnej kogeneracji, a więc takich źródeł, które jednocześnie wytwarzają energię elektryczną i ciepło. Dla naszego opisywanego już budynku spowoduje to obniżenie rachunków vs 2020 o 2 780 PLN, nie pokryje więc, opisywanego akapit wcześniej, wzrostu spowodowanego opłatą OZE.

Jak Państwo widzicie dodatkowych pozycji na fakturze za energię jest sporo i mogą mieć one widoczny wpływ na poziom miesięcznych kosztów utrzymania obiektów. Na szczęście na każdą trudność można znaleźć rozwiązania, które mogą ją zniwelować/ograniczyć lub nawet pozwolić na osiągnięcie przewagi. Mam na myśli chociażby rozwiązania optymalizujące zużycie, własne źródła energii, DSR czy systemy zarządzania energią.

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.