Plus Energia - sprzedaż i dystrybucja energii

Czas na kontraktację energii dla biznesu

– czyli co muszę wiedzieć zanim podejmę tę decyzję biznesową?

Najlepszy czas na kontraktację energii elektrycznej oraz wybór odpowiednich metod zależy od wielu czynników, w tym od bieżącej sytuacji na rynku, prognoz cenowych, a także specyficznych potrzeb i profilu przedsiębiorstwa. W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych informacji dotyczących ww. zagadnień, a także możliwych na rynku metod kontraktacji energii elektrycznej.

Obserwowanie trendów cenowych i prognoz dotyczących rynku energii może pomóc w podjęciu decyzji o najlepszym momencie na kontraktację energii elektrycznej. Sytuacja na rynku jest dynamiczna. Dla przykładu – w okresie od końca sierpnia do początku października bieżącego roku, różnica w cenie energii BASE_Y-25 wynosi nawet ok.80zł/MWh. Jak widać (chociażby na ww. przykładzie) warto śledzić komunikaty branżowe, ale można też postawić na współpracę z wykwalifikowanymi doradcami, którzy na bieżąco śledzą i analizują trendy rynkowe i mogą to zrobić dla nas. Nie warto przeciągać tej decyzji i czekać do ostatniej chwili z wyborem, ponieważ proces zmiany sprzedawcy oraz wypowiedzenia obecnie obowiązujących umów są  długofalowe i trwają określony umową bądź/i prawem energetycznym czas.  Należy zatem koniecznie sprawdzić: okres wypowiedzenia umowy z obecnym sprzedawcą oraz pamiętać o tym, że na sam proces zmiany sprzedawcy potrzeba 21 dni, czyli, aby rozpocząć współpracę z nowym sprzedawcą od 1 stycznia nowego roku, należałoby przeprowadzić proces najpóźniej do 10 grudnia włącznie.

Jeśli chodzi o kwestię wyboru metody kontraktacji i „idealnego” modelu zakup energii – sprawa jest dosyć złożona. Należałoby zacząć od zadania sobie kilku pytań i wykonania pewnych działań, mianowicie:

  1. Analiza możliwości i dostępnych „produktów” rynkowych, czyli jakie mamy  dostępne opcje kontraktacji, które oferują nam Spółki obrotu?
  2. Zapotrzebowanie i profil zużycia, czyli czy potrzebuję energii w stałych, z góry określonych ilościach, czy nasze zapotrzebowanie jest definiowane sezonowością biznesu i wykorzystania energii?
  3. Budżetowanie, czyli czy zależy mi na przewidywalności ceny i budżetowaniu, czy mogę sobie pozwolić na jej zmienność w każdym miesiącu?

W momencie kiedy zadamy sobie i odpowiemy na podstawowe pytania, będziemy mogli rozważyć, która z dostępnych metod jest optymalna i pasuje do naszego biznesu.

Wyróżniamy kilka typów kontraktowania energii elektrycznej, determinowanych głównie stałością lub zmiennością oferty przez cały okres trwania kontraktu. Opiszmy kilka z nich, dla wyłuszczenia najistotniejszych różnic między poszczególnymi.

Zakup energii po stałej cenie (model zakupu FIX) – dostajemy stałą cenę za MWh na cały okres trwania kontraktu i tym sposobem zabezpieczamy się przed wahaniami. W tej metodzie, niezwykle ważny jest moment zakupowy. Moment zakupu jest kluczowy, ponieważ ceny energii mogą znacząco różnić się w zależności od sytuacji na rynku, pory roku, czy przewidywań dotyczących podaży i popytu. Jednym z podtypów kontraktacji fix jest kontraktacja transzowa. W niej klient zakupuje transze energii w różnych momentach by finalnie uzyskać średnią cenę odpowiadającą sytuacji na rynku. Rozbijając zakup fix na transze, unika również wybrania jednorazowo potencjalnego złego momentu zakupu.

Przy umowach fix należy pamiętać o tym, że wcześniejsze rozwiązanie kontraktu, właściwie zawsze wiąże się z karą umowną. Nie jest więc to dobry wybór dla osób planujących jakieś znaczne zmiany w swoim biznesie w ciągu roku, np. sprzedaż obiektu.

Zakup FIX, cenią sobie osoby potrzebujące stałego zabudżetowania środków na energię oraz te, których wolumen zużycia nie podlega większym wahaniom.

Zakup energii na rynku SPOT – jest to zakup energii na bieżąco według aktualnych cen rynkowych. Wybierając tą metodę dobrze jest też przyjrzeć się swojemu profilowi zużycia. Obserwując ceny poszczególnych godzin na rynku, oraz porównując je ze swoim zużyciem w tych godzinach możemy pomóc sobie  w podjęciu decyzji czy ta metoda jest dla nas optymalna. Należy również przyjrzeć się w jakim wzorem wyliczenia ceny finalnej posługują się poszczególni dostawcy, oraz czy biorą pod uwagę chociażby coraz częściej pojawiające się ceny ujemne.

Zakup energii umowy mieszane – model w którym możemy połączyć model SPOT i FIX w danym roku np. kupno poszczególnych kwartałów w cenie stałej a pozostałych w SPOT, lub w każdym miesiącu ustalamy procent wolumenu jaki chcemy zakupić w cenie stałej i jaki w cenie SPOT. Jest to metoda dla osób które obawiają się zmienności cen na rynku i chcą zdywersyfikować ryzyko podjęcia złej decyzji o metodzie kontraktacji.

Podsumowując:

Nie ma jednej idealnej metody kontraktacji. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej zależy od tego czego sami oczekujemy i jakie mamy potrzeby. 

Plusem przy wyborze modelu FIX jest fakt, że możemy wykorzystać najniższą od dawna cenę na rynku.

Wybierając SPOT damy sobie szansę na to, że pojawią się miesiące z jeszcze niższą ceną.

Zaś dla osób niezdecydowanych idealnym rozwiązaniem będzie wybór trzeciej opcji, czyli modelu mieszanego z połączeniem proporcji SPOT i FIX.

Wybór metody kontraktacji energii elektrycznej powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb i strategii przedsiębiorstwa, a także do bieżącej sytuacji na rynku. Właściwa analiza i planowanie mogą przyczynić się do znacznych oszczędności i poprawy efektywności energetycznej.

Ważne jest więc, aby do tematu kontraktacji energii elektrycznej podchodzić holistycznie i ze wsparciem odpowiednich doradców z branży.

Logo plusenergia

Adres spółki

Plus Energia sp. z o.o.
Grochowska 312,
03-839 Warszawa

Rzetelna firma

Dane kontaktowe

Kontakt w godzinach 8:00 - 16:30

© 2021 Plus Energia, poznaj naszą politykę prywatności.