Stacje ładowania pojazdów? – obowiązkowo!
1456 stacji ładowania – tyle było ich w Polsce na koniec kwietnia br. Przy liczbie zarejestrowanych samochodów daje to ~15 samochodów na stację. Dużo czy mało?
W Europie jest ich obecnie zainstalowanych około 200.000 z planem 3 milionów stacji do 2030. I co znaczy ta przytoczona statystyka?
Oznacza ona, że zgodnie z koncepcją zielonego ładu, polityk konkretnych krajów i planów biznesowych np. producentów samochodów w ciągu najbliższych lat coraz więcej będziemy jeździć elektrykami, a więc i coraz łatwiej powinno dać się je ładować.
Od stycznia br w przypadku nowych inwestycji budowlanych mieszkalnych i niemieszkalnych jest obowiązek zapewnienia odpowiedniej ilości stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jest to konsekwencja unijnej dyrektywy z 2014 roku.
Dla inwestorów mieszkaniowych oznacza to, że co najmniej 10 miejsc parkingowych musi być wyposażona w infrastrukturę pozwalającą na zamontowanie stacji ładowania pojazdów. W przypadku budynków komercyjnych 20% miejsc parkingowych będzie musiało mieć dostęp do takiej infrastruktury. Dotyczy to wszystkich budynków, dla których pozwolenie budowlane zostało złożone po 1 stycznia 2019.
Sytuacja zmieniła się więc o tyle, że nie mówimy już o proaktywnym, czy marketingowym instalowaniu stacji ładowania. Jest to już po prostu obowiązek. 75% samochodów elektrycznych (BEV i hybryd) w Polsce to samochody firmowe, a więc te które regularnie parkują pod biurowcami. Tym bardziej więc właściciele budynków komercyjnych powinni dostrzegać korzyści z instalowania nowoczesnych i wydajnych stacji ładowania. I dane wyraźnie pokazują, że co najmniej część inwestorów w Polsce to dostrzega bo ponad 30% stacji w Polsce to stacje DC (szybkie stacje ładowania prądu stałego), podczas gdy w zachodniej Europie udział stacji prądu stałego nie przekracza 10%.
Dlatego tych z Państwa, którzy jeszcze nie zdecydowali się na stację ładowania bądź nie wiedzą którą stację najlepiej zainstalować (ceny w zależności od mocy plasują się między kilkanaście a ponad 200 tysięcy złotych) – zapraszamy do kontaktu. Tym bardziej, że możemy pomóc w sfinansowaniu takich rozwiązań.